Class Schedule

2017-2018 Class Schedule

*Classes start on Monday, August 14, 2017

Pre-Ballet Division

Beginner Ballet
Day Time Studio Instructor
Saturday 8:15-9:00 AM Studio 3 T. Savage

 

Pre-Ballet 1
Day Time Studio Instructor
Saturday 9:00-9:45 AM Studio 3 T. Savage

 

Pre-Ballet 2
Day Time Studio Instructor
Saturday 9:45-10:30 AM Studio 3 T. Savage

 

Elementary Division

Level 1
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 4:00-5:00 PM Studio 2 I. Lopez
Tuesday Technique 4:00-5:00 PM Studio 3 E. Navarro

 

Level 2
Day Class Time Studio Instructor
Tuesday Technique 4:00-5:15 PM Studio 2 N. Larson
Friday Technique 4:00-5:15 PM Studio 2 T. Lowe

 

Intermediate Division

Level 3
Day Class Time Studio Instructor
Tuesday Technique 5:30-7:00 PM Studio 2 I. Lopez
Tuesday Pre Pointe 7:00-8:00 PM Studio 2 C. Gamero
Wednesday Technique 7:00 -8:30 PM Studio 2 I. Lopez
Thursday Technique 4:30-6:00 PM Studio 2 F. Gamero
Saturday Vaganova Floor Barre 9:00-10:00 AM Studio 2 C. Gamero

 

Level 4
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 5:00-6:30 PM Studio 2 F. Gamero
Monday Pointe 6:30-7:30 PM Studio 2 I. Lopez
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 5:30-7:00 PM Studio 2 I. Lopez
Thursday Technique 6:00-7:30 PM Studio 2 F. Gamero
Thursday Pointe 7:30-8:30 PM Studio 2 C. Gamero
Friday Technique 7:00-8:30 PM Studio 1 J. Gamero
Saturday Vaganova Floor Barre 9:00-10:00 AM Studio 2 C. Gamero

 

Level 5
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 5:00-6:30 PM Studio 2 F. Gamero
Monday Pointe 6:30-7:30 PM Studio 2 I. Lopez
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 7:00-8:30 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 2 K. P. Brown
Wednesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 2 K. P. Brown
Thursday Technique 6:00-7:30 PM Studio 2 F. Gamero
Thursday Pointe 7:30-8:30 PM Studio 2 C. Gamero
Friday Technique 7:00-8:30 PM Studio 1 J. Gamero
Saturday Vaganova Floor Barre 9:00-10:00 AM Studio 2 C. Gamero

 

Advanced Division

Level 6
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 5:00-6:30 PM Studio 2 F. Gamero
Monday Pointe 6:30-7:30 PM Studio 2 I. Lopez
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 7:00-8:30 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 2 K. P. Brown
Wednesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 2 K. P. Brown
Wednesday Vaganova Floor Barre 7:00-8:00 PM Studio 1 C. Gamero
Thursday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Specialty Class 7:00-8:00 PM Studio 1 TBD
Friday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Friday Pointe/Variations 6:00-7:00 PM Studio 1 I. Lopez

 

Level 7
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Tuesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Vaganova Floor Barre 7:00-8:00 PM Studio 1 C. Gamero
Thursday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Specialty Class 7:00-8:00 PM Studio 1 TBD
Friday Technique 5:30-7:00 PM Studio 2 T. Lowe
Friday Pointe/Variations 7:00-8:00 PM Studio 2 I. Lopez
Saturday Technique 10:00-11:30 PM Studio 1 F. Gamero

 

Level 8
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Tuesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Vaganova Floor Barre 7:00-8:00 PM Studio 1 C. Gamero
Thursday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Specialty Class 7:00-8:00 PM Studio 1 TBD
Friday Technique 5:30-7:00 PM Studio 2 T. Lowe
Friday Pointe/Variations 7:00-8:00 PM Studio 2 I. Lopez
Saturday Technique 10:00-11:30 PM Studio 1 F. Gamero

 

Pre-Professional

Pre-Pro
Day Class Time Studio Instructor
Monday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 K. P. Brown
Monday Specialty Class 7:30-8:30 PM Studio 2 TBD
Tuesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Tuesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 F. Gamero
Wednesday Vaganova Floor Barre 7:00-8:00 PM Studio 1 C. Gamero
Thursday Technique 4:30-6:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Pointe 6:00-7:00 PM Studio 1 I. Lopez
Thursday Specialty Class 7:00-8:00 PM Studio 1 TBD
Friday Technique 5:30-7:00 PM Studio 2 T. Lowe
Friday Pointe/Variations 7:00-8:00 PM Studio 2 I. Lopez
Saturday Technique 10:00-11:30 PM Studio 1 F. Gamero

 

Ensemble 1
Day Class Time Studio Instructor
Saturday Specialty Class - Acro 9:00-10:00 AM Studio 1 TBD
Saturday Technique 10:00-11:30 AM Studio 2 T. Lowe
Saturday Pointe 11:30-12:30 PM Studio 2 T. Lowe
Saturday Beginner Pas de Deux 1:30-2:30 PM Studio 2 J. Gamero

 

Ensemble 2
Day Class Time Studio Instructor
Saturday Specialty Class - Acro 9:00-10:00 AM Studio 1 TBD
Saturday Pointe 11:30-12:30 PM Studio 1 I. Lopez
Saturday Variations 1:30-2:30 PM Studio 1 I. Lopez
Saturday Pas de Deux 2:30-3:30 PM Studio 1 F. Gamero

 

Boy's Class
Day Class Time Studio Instructor
Saturday Technique 12:30-1:30 PM Studio 2 J. Gamero

 

Adult Division

Adult
Day Level Class Time Studio Instructor
Monday Intermediate/Advanced Technique 7:00-8:00 PM Studio 1 F. Gamero
Tuesday Intermediate Technique  10:00-11:00 AM Studio 2 C. Gamero
Tuesday Intermediate Pointe 11:00-11:30 AM Studio 2 C. Gamero
Wednesday Beginner Barre Technique 10:00-11:00 AM Studio 2 L. Tafel
Thursday Intermediate Technique 10:00-11:00 AM Studio 2 I. Lopez
Friday Ballet Fitness Dance Fitness 7:00-8:00 PM Studio 3 E. Navarro
File Attachment: 
roy